Kilpailu- ja kuluttajavirasto on hyväksynyt yrityskaupan, jossa Esperi ostaa osakeyhtiökaupalla Medivida Oy:lta Medivida Hoiva Oy:n. Kauppa sisältää 7 ympärivuorokautista hoivaa ikäihmisille tarjoavaa hoivakotia ja 11 asumispalvelukotia mielenterveys- ja päihdekuntoutujille.
KKV:n selvityksen perusteella yrityskaupalla ei ole haitallisia kilpailuvaikutuksia. Kauppa tulee voimaan 1.1.2026.
”Olemme tyytyväisiä asian sujuvasta käsittelystä. Medivida Hoivan integraatiota Esperiin aloitetaan valmistella välittömästi. Tavoitteena on, että Medivida Hoivasta tulee osa Esperiä ensi vuoden alussa”, yrityskaupoista vastaava johtaja Sebastian Knight sanoo.
Medivida Hoivan mielenterveyskuntoutujen asumispalvelukodeissa ja ikäihmisten hoivakodeissa on yhteensä 520 asukaspaikkaa. Asukkaiden sopimukset siirtyvät Esperille sellaisinaan.
Suositteluhalukkuus korkea
Esperillä on koteja ikäihmisille, vammaisille sekä mielenterveyskuntoutujille ympäri Suomea. Kodeissamme on paikka noin 7500 asukkaalle ja meitä esperiläisiä on noin 7100.
Esperi tarjoaa asukkailleen viihtyisää asumispalvelua, jossa asukkaan turvana ovat kokeneet ammattilaiset. Asumispalvelut järjestetään yksilöllisesti, huomioimalla asukkaan tarpeet, toimintakyky ja elämäntilanne. Meillä jokainen on oma, ainutlaatuinen persoonansa. Tavoitteenamme on, että asukkaamme elävät omannäköistä ja elämänmakuista elämää.
Asukkaamme ovat tyytyväisiä asumiseen Esperillä, suositteluhalukuutta kuvaava NPS-luku oli edellisessä mittauksessa painotetulla keskiarvolla 50.
Lisätietoja Medivida Hoivasta
- Kaupan kohde: 100% Medivida Hoiva Oy osakekannasta. Kauppa sisältää kohteen 100% omistamat 7kpl tytäryhtiötä.
- Myyjä: Medivida Oy sekä Winda Oy
- Ostaja: Esperi Care Oy
- Sijainti: Toimipisteitä usealla paikkakunnalla
- Liikevaihto: 27 meur
- Henkilöstön määrä: n. 550
- Asukaspaikkojen määrä: 520
Sebastian Knight
yrityskaupoista vastaava johtaja
Esperi Care
Mediadesk (ark. 9-15)
010 408 7000
media@esperi.fi



