Muistiviikko kutsuu meitä pysähtymään muistisairaan rinnalle – ei vain hoitajana, vaan myös kuuntelijana, tukijana ja kanssakulkijana. Esperin palveluasiantuntija Sirpa Laukala kertoo yhdestä koskettavimmista muistoistaan ollessaan omahoitajana.
Muistiviikkoa vietetään tänä vuonna 15.–21.9. teemalla Kuljemme muistisairaan matkassa. Teema kutsuu meitä pysähtymään muistisairaan rinnalle – ei vain hoitajana, vaan myös kuuntelijana, tukijana ja kanssakulkijana. Muistisairaus koskettaa tavalla tai toisella meitä kaikkia, ja omahoitajan rooli on usein näkymätön, mutta elintärkeä osa sairastuneen hyvinvointia. Vierellä kulkeminen on yksi validiaation kulmakivistä.
Omahoitajana olen kulkenut mukana monenlaisissa hetkissä – aamun hitaissa heräämisissä, iltapäivän levottomuudessa ja iltojen rauhoittavissa rutiineissa. Yhdessä olemme nauraneet vanhoille valokuville, suunnitelleet viikon ohjelmaa ja etsineet sanoja, jotka joskus katoavat. Jokainen hetki on ollut muistutus siitä, että muistisairaus ei vie pois ihmisyyttä – se vain muuttaa sen muotoa.
Yksi erityisen merkityksellinen muisto liittyy asukkaaseeni. Hoivakodissamme oli tapana, että omahoitaja huolehti oman asukkaansa viikoittaisesta suihkusta tai saunasta. Saunotin hänet kahdesti viikossa, ja hän naureskeli minulle, miten hassua oli, että saunotin häntä "vaatteet päällä". Näistä yhteisistä hetkistä muodostui meille oma rituaali – pieni hetki, jossa olimme vain me kaksi, läsnä ja lähellä.
Kun palasin neljän viikon kesälomalta, hän halasi minua itkien ja kysyi: "Missä sinä olet ollut?" Kerroin hänelle lomastani, ja jaoimme kauniin hetken, joka jäi mieleeni pysyvästi. Pian tämän jälkeen sain kunnian olla mukana saattamassa häntä viimeiseen lepoon. Muisto tuosta halauksesta ja yhteisistä saunatuokioista on seurannut minua koko urani ajan – muistutus siitä, kuinka pienet hetket voivat olla suuria.
Tutkimusten mukaan omahoitajat kokevat usein kuormitusta, mutta myös syvää merkityksellisyyttä roolissaan. Muistisairaan tukeminen vaatii sopeutumista, joustavuutta ja ennen kaikkea läsnäoloa. Läheisen hyvinvointi edistää myös muistisairaan hyvinvointia – siksi omahoitajan jaksamisesta huolehtiminen on osa hyvää hoitoa.
Muistiviikon tavoitteena on lisätä tietoa muistisairauksista ja muistuttaa sairastuneiden ja heidän läheistensä oikeudesta hyvään ja omannäköiseen elämään. Kulkeminen muistisairaan matkassa ei tarkoita vain hoitamista – se tarkoittaa rinnalla kulkemista, jakamista ja yhdessä elämistä.
Sirpa Laukala
palveluasiantuntija, ikäihmisten palvelut
Esperi Care
Mediadesk (ark. 9-15)
010 408 7000
media@esperi.fi



