Rollaattorimarssi liikutti hyvän ja arvokkaan ikääntymisen puolesta

09.05.2025
Etusivu > Tietoa meistä > Ajankohtaista > Rollaattorimarssi liikutti hyvän ja arvokkaan ikääntymisen puolesta

Tampereella 9.5. järjestetty tapahtuma keräsi väkeä marssimaan tärkeän asian puolesta.

Tule mukaan sen ikäisenä kuin olet – rollaattorin kanssa tai ilman, luki Rollaattorimarssin kutsussa.

Tapahtumalla haluttiin tuoda ikääntymistä esiin positiivisessa valossa ja kohdistaa huomiota säästö- ja muutostoimiin, joita ikääntyneiden palveluihin tällä hetkellä kohdistuu.

Tapahtumaan odotettiin jo ennakkoon satoja osallistujia. Tämä toteutui yli odotusten – paikalta annetut arviot vaihtelivat tuhannen ja kahden tuhannen välillä. Esperi osallistui tapahtumaan useamman kodin voimin. Henkilökunnan lisäksi mukana oli Esperi-kotien asukkaita ja heidän läheisiään – jokainen tuomassa näkyväksi ja kuuluvaksi iäkkäiden ihmisten ääntä yhteiskunnassa.
”Haluamme olla rollaattorimarssissa tukemassa ajatusta siitä, että meillä kaikilla on oikeus arvokkaaseen elämään”, toteaa ikäihmisten palvelujen aluepäällikkö Mia von Bagh Esperistä. ”Se oikeus ei vähene ikääntymisen myötä.”

Kevyt tunnelma, painavaa asiaa

Pirkanmaalaisten järjestöjen ja yhteisöjen järjestämä Rollaattorimarssi kulki Koskikadulta kohti Laikun lavaa iloisen tunnelman, värikkäiden banderollien ja yhteisöllisyyden siivittämänä. Liiallisen vakavamielisyyden sijaan tapahtumaan haettiin karnevaalitunnelmaa. Banderollien viestit nostivat esille hyvää hoivaa ja peräänkuuluttivat nopeaa hoivaan pääsyä.

”Meillä on elämää edessä!”

”Tule minulle naapuriksi!”

”Hoivakodissa et ole yksin!”

Marssi päättyi Laikun lavalle, jossa kuultiin puheenvuoroja ja nautittiin esityksistä. Hernekeitto ja Esperin mukanaan tuomat torikahvit kruunasivat tapahtuman, jossa kevyt tunnelma ja painava asia kohtasivat.

Ensimmäinen puheenvuoro oli Tampereen tulevalla pormestarilla Ilmari Nurmisella. Hänen mukaansa päättäjillä – niin kaupungilla kuin hyvinvointialueellakin – on merkittävä vastuu.
”Tulevana pormestarina haluan huolehtia siitä, että Tampere pitää ikääntyneistä huolta. Täällä arvostetaan ikääntymistä”, totesi Nurminen puheessaan.

Nurminen kertoi uskovansa, että tästä lähtee aalto paremman vanhuuden puolesta ei vain Tampereella ja Pirkanmaalla, vaan koko Suomessa. Mitä arvokas vanhuus sitten on? Marssille osallistujat nostivat esille muun muassa avunsaannin tärkeyden sitä tarvittaessa. Kaikkein tärkeimmäksi nousi turvallisuus. Se, ettei ketään jätetä heitteille.

Kiitos Esperin puolesta kaikille tärkeän asian puolesta kokoontuneille.

Jaa artikkeli somessa

Mediadesk (ark. 9-15)
010 408 7000
media@esperi.fi

 

Jaa artikkeli somessa

Kysy lisää palveluistamme tai jätä palautetta

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Asiakaspalvelumme on valmiina vastaamaan kysymyksiisi arkisin klo 9-16.


Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.

Yhteydenottoni liittyy

Jos toivot yhteydenottoa, jätäthän meille joko puhelinnumerosi tai sähköpostiosoitteesi.


Kun lähetät lomakkeen, asiantuntijamme voi olla sinuun yhteydessä puhelimitse tai sähköpostitse. Käsittelemme henkilötietojasi tietosuojaselosteen mukaisesti. Löydät tietosuojaselosteen täältä.​


​Töihin meille – lue lisää työskentelystä Esperillä

Ethän lähetä lomakkeella arkaluonteisia tietoja, kuten terveystietoja